
Magyar Vidék: a LEADER helyi felhívásai
LEADER pályázatok
Elindult a Közös Agrárpolitika Stratégiai Terven alapuló LEADER program megvalósítása
- A helyi LEADER felhívások 2024 júliusától érhetők el.
- Beadási határidő: pályázati felhívástól függően
Támogatott tevékenységek
- Gépek, eszközök beszerzésére
- Ingatlanberuházásra (építésre, bővítésre, felújításra)
- Szálláshely fejlesztésre
- Programszervezésre
- Turisztikai fejlesztésekre
- Civil tevékenység támogatására
- Táborok szervezésére
- Marketing programok végrehajtására
- Települési fejlesztések
Kinek szólnak a LEADER pályázatok?
A LEADER program, azaz "Közösségi kezdeményezés a vidék gazdasági fejlesztése érdekében" lényege túlmutat a közös agrárpolitika alapvető célkitűzésein. A LEADER keretében a helyi társadalom, a helyi lakóközösség, a helyi – ezen belül a mezőgazdasági és nem mezőgazdasági ágazatokban tevékenykedő – forprofit gazdasági szereplők, valamint a civilszféra bevonásával, a helyi igényekre reagáló programokon keresztül helyben releváns, de az adott térség, és ezen keresztül az ország és végső soron az egész unió számára többletet, "hozzáadott értéket" képviselő, integrált módon megvalósuló fejlesztésekre nyílik lehetőség. A megvalósítandó projekt révén az érintett településrészen, településen vagy térségben fontos tudásátadási, kulturális, gazdasági célok eléréséhez biztosít az Európai Unió vissza nem térítendő forrásokat, ilyen célok például a munkahelyteremtési, vállalkozásfejlesztési, megújuló energia felhasználásán alapuló és energiamegtakarítást eredményező modernizációs, digitalizációs és innovációs, fejlesztések.
Bár a LEADER ezer szállal kötődik a Közös Agrárpolitika lebonyolításához, illetve hasonló, ún. határterületi célokat támogat, de a LEADER keretében a Közös Agrárpolitika tagállami stratégiai tervében meghatározott fejlesztési célok explicit módon történő támogatására nem kerül sor, azaz ilyen értelemben a két terület közt nincs átjárás: LEADER célok Közös Agrárpolitika forrásból nem részesülnek finanszírozásban és Közös Agrárpolitika célokat sem támogat a LEADER.
A pályázati kiírások a helyi az akciócsoportok feladata, hogy a kistérségekben a vidékfejlesztésre szánt uniós forrásokat a helyi közösségek bevonásával használják fel, a helyi fejlesztések támogatására.
Pályázati lehetőség nyílik majd a közösségi célú fejlesztésekre, a vidéki élet minőségének, a helyi termékek, szolgáltatások támogatására, vonzerejének fejlesztésére, turisztikai célú fejlesztésekre, helyi mikrovállalkozások, termelők fejlesztéseinek támogatására és sok más térség fejlődését szolgáló célra.
A LEADER helyi felhívásokban a helyi igényekre reagálva a HACS-ok határozzák meg többek között a kedvezményezettek körét - melyek jellemzően önkormányzatok, vállalkozások, civil szervezetek -, az elnyerhető maximális támogatási összeget, a támogathatóság feltételeit, továbbá egyedi elvárásokat is előírhatnak a horizontális szabályokon túlmenően.
A HACS Helyi Akciócsoportok szerepe
A program a döntéshozatalt közelebb hozza a helyi társadalom szereplőihez a szubszidiaritás elvét követve, azaz a források elosztásában aktív szerepet töltenek be a saját működési területükön az elsődleges lebonyolító szervezetek, az ún.
A 105 HACS mindegyike megalkotta a saját fejlesztési stratégiáját, itt fogalmazza meg a helyi prioritásokat figyelembe vevő pályázati felhívások elveit és szempontjait. Ezt követően a startégia jóváhagyására kerül sor, majd végül minden HACS meghirdeti a saját működési területén a helyi LEADER felhívásokat. HACS-onként, helyben releváns tématerületekhez kötődő felhívásra lehet számítani, de összességében 359 felhívás megjelenése várható. A HACS-ok a központi és területi igazgatási szervekkel szoros együttműködésben közreműködnek a benyújtott pályázatokkal kapcsolatos döntéshozatalban és a nyertes pályázók projektjeinek figyelemmel kísérésében is a lebonyolítás és a megvalósítás során.
Előreláthatólag még az idei évben megjelenik a tervezett 359 darab felhívás, nagyságrendileg 45 milliárd forint összegben.
A támogatás maximális mértéke
A támogatás összege pályázati felhívástól függ, általában 200 ezer - 20 millió forint közötti támogatásokra lehet pályázni. A támogatás intenzitása szintén az adott pályázati felhívástól függ, 50-95% között mozog.
LEADER menetrend és pályázatok
A részletes menetrendről az alábbi, letölthető dokumentumban, illetőleg az egyes vonatkozó pályázatokról az alábbi linkre kattintva tájékozódhatnak: